fbpx

 

Маурициус “Парче од рајот”
СОФИЈА – ИСТАНБУЛ – МАУРИЦИУС – ИСТАНБУЛ – СОФИЈА

Маурициус - парче од рајот што ги фасцинира сите што ја допреле неговата магија. Самото име на островот го сугерира за тропскиот луксуз, спокојството и можноста за комплетен одмор. Маурициус ќе ве фасцинира, ќе се чувствувате како да сте еден од ретките избрани да го допрете ова неверојатно место, каде што секој посетител ужива лично внимание, каде што зад секоја насмевка се крие ветување за уникатен одмор.
Република Маурициус е островска држава во југозападниот Индиски Океан, на околу 900 километри источно од најголемиот африкански остров Мадагаскар. Освен островот Маурициус, како дел од територијата на Маурициус се и островите Св. Брендон, Родригез и Агалега. Островот е откриен во 1507 година од страна на португалски морепловци, кој никогаш пред тоа не бил населен со луѓе. Главниот град е Порт Луис, а официјален јазик е англискиот, кој исто така е основeн трговски јазик. Не помалку е распространет и францускиот јазик, којшто е основата за локалниот говорен креолски јазик. Месеците од мај до октомври се поладни, што е поизразено при ниската влажност отколку во намалување на температурите.
Маурициус ... таму каде што се мешаат минатото и сегашноста ... таму каде што се воодушевувачки природните глетки и архитектонски знаменитости ... таму, каде што плажите се бескрајни ... каде што тиркизната вода нежно ги мие белите песочни брегови...
Корисни информации:
• Најдобро време за посета на островот Маурициус е периодот меѓу месеците ноември - мај.
• Валута: локалната валута е рупија. 1 евро = 40,15 рупии; 1 американски долар = 35,88 рупии. Можете да разменувате во хотелите, банките и менувачниците. Банкоматите се широко распространети.
• Кредитни картички - речиси насекаде е можно да се плаќа со меѓународните дебитни и кредитни картички Visa или MasterCard.
• Патување - можете да изнајмите автомобил или да користите такси. Во туристичките зони е широко распространето возење на велосипед или мопед. Таксистите работат со однапред утврдени тарифи по километар, кои се гледаат на залепени на вратите на возачите. Бакшишот не е задолжителн, но препорачува.
• Електрична енергија - напонот е 230V. Можете да ги користите европските електрични приклучоци.
• Бакшиши - обично изнесуваат околу 10% од сметката во локалот.

 

Цени на пакет аранжман по лице :

 

ХОТЕЛ Пансион Возрасен во двокреветна соба Еднокреветна соба Трето возрасно лице Дете до 12год. со 2-ца возрасни
SeaView Calodyne 4*
Standard Room
All Inclusive 2,285€ 2,630€ 2,280€ 1,860€
RIU Creole 4*
Lateral Sea View Room
All Inclusive 2,405€ 2,945€ 2,265€ Дете /7-12г./
1506 €
The Ravenala 4*
Couple Suite
HB 2,645€ 3,321€ 1,510€ Дете /7-12г./
1830 €
Sofitel IMPERIAL 5*
Standard Room
HB 3,550€ 5,475€ 2,655€ 1,840€

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:
• 7 ноќевања на соодветната база на исхрана во избраниот хотел;
• Новогодишна Гала вечера во хотелот;
• Авионски билет на релација Софија-Истанбул-Маурициус-Истанбул-Софија со вклучени аеродромски такси;
• Трансфер аеродром-хотел-аеродром и пакет „Добредојдовте“, кој вклучува:
− Личен пречек на аеродромот во Маурициус од страна на нашата фирма партнер со цветен венец и минерална вода;
− Асистенција на аеродормот;
− Пакет, кој вклучува мапа/карта на островот Маурициус и информации за екскурзиите кои се нудат;
− Придружба до хотелот од страна на претставник на фирмата партнер;
− Информативен состанок во избраниот хотел;
− Лично планирање на екскурзиите;
− 24-часовна помош за време на престојот.
ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
• По желба – можност за рано сместување со дополнителна доплата;
• По желба – индивидуален трансфер со луксузен автомобил, трансфер со хеликоптер;
• Услуги кои не се наведени како вклучени за соодветниот хотел;
• Трошоци од личен карактер;
• Бакшиши;
• Осигурување за “Откажување на патувањето” во вредност помеѓу 1,50% и 3,30% од вредноста на аранжманот, во зависност од времетраењето на периодот до почетокот на патувањето.
Услови :
Информации за летот:
27 Декември TK1030 Софија 21:35 Истанбул 00:10
28 Декември TK 160 Истанбул 02:20 Софија 13:15
04 Јануари TK 161 Маурициус 21:05 Истанбул 06:00
05 Јануари TK1027 Истанбул 08:45 Софија 09:10
Неопходни документи :
• Меѓународен пасош со важност минимум 6 месеци од датумот на враќање

• За деца под 18 години кои патуваат без родители - нотарски заверка со родителска дозвола за напуштање на земјата (оригинал и 1 копија). За деца, чии родители се со различни семејства, потребна е копија од извод на раѓање на детето, во кој се запишани и двата родители.
Рокови за отказ на аранжманот и пенали:
• До 90 дена од датумот на патување - без пенали.
• Од 90 до 45 дена пред патувањето – задржување на депозитот.
• Од 45 дена до денот на патувањето - 100% пенали.

 

Прочитано 2390 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • +389 43 231 221

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00 - 13.30

Top