fbpx

Виена – индивидуално патување

Виена, Австрија

Виена – главен град на Австрија, нејзино политичко, економски и културно седиште. Град со исклучителна архитектура со голема понуда на историски знаменитости и споменици. Виенската архитектура ја карактеризираат различни стилови, кои припаѓаат на различни историски епохи почнувајќи од романската Рупертова црква, преку готксата катедрала Св. Стефан од XIII век и барокната Карлова црква. Историските најзначајни музејски експонати денеска се чуваат во Hofburg. Меѓу најзначајните експонати е ризницата на Хазбуршката династија, експонати од првокласно значење меѓу кои е и круната на Светото римско царство и царската круна на Австриското царство. Виена го носи и епитетот на музички град во кој живееле композитори како што се Моцарт и Бетовен.

Топ 10 места од интерес:

1. 'Schonbrunn Palace „
2. Hofburg Imperial Palace
3. Кулата Danube
4. Комплексот Belvedere
5. Kunsthistorisches музејот
6. Кралската градина Burggarten
7. Катедралата St Stephen's
8. Schonbrunn Золошката
9. Шпанската Јавачка школа
10. Градското собрание

Предлог програма:

1 ден: Присигнување. Индивидуален трансфер до xотел. Најдобриот начин за да го запознаете овој град е пешачејќи низ него. Овој ден може да го поминете најпрво посетувајќи ја црквата св,'Stephen” каде што се наоѓа еден од најубавите погледи на градот.

2 ден: Појадок. Препорачуваме: Посета на Палатата Schonbrunn .

3 ден: Појадок. Препорачуваме: Посета на забавниот парк Parter, каде сто би имале можност да се возите на огромото тркало, во попладневните часови препорачуваме посета на музејот Madam Tisso, вечерта препорачуваме да ја поминете во прекрасната Данубе Кула со незаборавниот поглед кон градот во ротирачкиот ресторан кој ќе ви пружи поглед 360 степени .

4 ден: Појадок. Индивидуален трансфер до аеродром. Препорачуваме да бидете на аеродром 2 часа пред летот


Цена: од 220 € (3 RO)


ВO ЦЕНАТА НА ПАКЕТОТ Е ВКЛУЧЕНО:
- Авионски превоз на релација: Скопје - Виена - Скопје /'Croatia Airlines'
- Аеродромски такси
- Хотелско сместување во хотел *** / 3BB / RO
- Рачен багаж од 8кг

Летови: Понеделник, Среда, Четврток, Петок, Недела
* цената и саатниците зависат од моментално расположливите места на aвио компанијата.

ВО ЦЕНАТА НА ПАКЕТОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:
- Трансфер: aеродром - хотел, со автобуски превоз 8 €, во еден правец (информативно)
- Трансфер со ТAXI = 35-40 € за две лица, во еден правец (информативно)

Прочитано 1575 пати

КОНТАКТ

  • 11-ти Октомври бр. 13, 1400 Велес
  • +389 43 231 221

ОТВОРЕТЕ ЈА НАШАТА
А ОДБЕРЕТЕ ЈА ВАШАТА СТРАНА ЗА ПАТУВАЊЕ !!!

Работно време

Понеделник - петок 09.00 - 19.00

Сабота 09.00 - 13.30

Top